Új útmutató segíti a szakmai gyakorlatok gördülékeny lebonyolítását

2024. december 13.

A hallgatók számára a szakmai gyakorlat nem csupán tanulási lehetőség, hanem a munka világába vezető első lépés is. A 2024-ben hatályba lépett Nemzeti Felsőoktatási Törvény (NFTV) módosításai jelentős változásokat hoztak a gyakorlati képzés adminisztrációjában, új kihívások elé állítva a gyakorlóhelyeket. 

A  Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara kiemelten fontosnak tartja, hogy naprakész és pontos információval támogassa Önöket a hallgatók fogadásának feltételeiről és a kapcsolódó adminisztratív teendőkről. 

Szeretnénk biztosítani Önöket arról, hogy a jogszabályi változások nem jelentenek semmilyen többletköltséget  a szakmai gyakorlóhelyek számára. A hallgatóknak fizetendő díj ugyanis teljes körű adókedvezményre jogosítja Önöket, amelynek mértéke garantálja, hogy a hallgatók fogadása pénzügyileg kedvezőbb konstrukcióban történhet, mint korábban. 

Ezt egy gyógyszerészhallgató egy hónapos szakmai gyakorlatának példáján keresztül illusztrálunk:

2025 évi minimálbért (290.800 Ft-tal) és egy 22 munkanapos hónapot alapul véve a havonta igénybevehető adókedvezmény összeg nagyságrendjének kiszámítása:  

A képzőhely havi költsége hallgatónkénként

Hallgatók díjazása a szakmai gyakorlat során a minimálbér 65%-a, mely juttatást levonások nem terhelnek (bruttó kifizetés = nettó kifizetés), valamint szociális hozzájárulási adót sem kell megfizetnie a képzőhelynek.  

A képzőhely összes költsége: 189.020 Ft/hó/hallgató 

A képzőhely érvényesíthető adókedvezményének meghatározása

Törvény által előírt fizetendő szakmai gyakorlati képzésben részt vevő hallgatók után fizetett normatíva (650.000 Ft) szorozva a képzési területhez rendelt szorzószámmal (másnéven: súlyszorzó, ami gyógyszerész és biotechnológus képzés esetén is 5,3), osztva munkanapok számával az adott évben (2025-ben összesen 252 nap), szorozva a szakmai gyakorlaton töltött napok számával (22 napos hónappal számolva). 

A képzőhely érvényesíthető adókedvezménye: (650.000 x 5,3/252 x 22=) 300.754 Ft/hó/hallgató 

A képzőhely a teljes 300.754 Ft összegre adókedvezményt érvényesíthet, ami a költségen felül további 111.734 Ft-ot jelent hallgatónként és havonta (300.754 Ft – 189.020 Ft = 111.734 Ft).  

Az adókedvezményt nemcsak levonni, de bizonyos esetekben visszaigényelni is lehet, ami különösen előnyös például a KATA vagy KIVA szerint adózó vállalkozásoknak. 

Külföldi hallgatók fogadása

A jogszabály rendelkezése a külföldi hallgatók fogadására is érvényes, amennyiben a hallgatók magyarországi felsőoktatási intézménybe beiratkozott, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, és szakmai gyakorlatukat magyarországi képzőhelyen végzik. A minimálbér 65%-ára vonatkozó szabály ugyanúgy érvényes a külföldi hallgatók esetében is, mint a magyar hallgatókra, és a képzőhelyek számára az ehhez kapcsolódó adókedvezmény is igénybe vehető. 

A külföldi hallgatók fogadása különösen értékes lehetőség a mind a Kar, mind a szakmai gyakorlóhelyek számára, mivel hozzájárul a nemzetközi tapasztalatcseréhez és a globális szemlélet erősítéséhez. A PTE Gyógyszerésztudományi Kar, elismerve a külföldi hallgatók fogadásával járó többletfeladatokat, a fentieken bemutatott kedvezményeken túl, emelt díjazással honorálja a szakmai gyakorlóhelyek részére a gyakorlati ismeretek angol nyelven történő átadását. 

Szakmai gyakorlat díjazás nélkül

A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (Nftv.) 44. § (3a) bekezdése értelmében a szakmai gyakorlat költségvetési szervnél vagy közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézménynél (például inézeti gyógyszertár,  hatóság) díjazás nélkül is megvalósítható. Ez azt jelenti, hogy ezen intézményeknél gyakorlati idejüket töltő hallgatók esetében hallgatói munkaszerződés megkötése és díjazás fizetése nem kötelező. A hallgatói munkaszerződést megkötni, díjat fizetni nem kell, ugyanakkor lehetséges.  

Ha az ilyen gyakorlóhelyen folytatott tevékenységre hallgatói díjazásra vonatkozó megállapodás születik, akkor a díjazás is megilleti a hallgatót, azonban a fentiekben bemutatott adókedvezmény ebben az esetben nem érvényesíthető. 

Az együttműködéssel járó adminisztrációs feladatok  

1. Együttműködési megállapodás az Egyetemmel 

A jogszabály alapján a Gyógyszerésztudományi Kar és a hallgatót szakmai gyakorlatra fogadó képzőhely között együttműködési megállapodás jön létre. Az együttműködési megállapodást a szakmai gyakorlóhely által aláírt befogadó nyilatkozat alapján az Egyetemkészíti el és postázza a gyakorlóhelynek. 

2. Hallgatói munkaszerződés megkötése 

A szakmai gyakorlat megkezdése előtt a gyakorlatot biztosító vállalkozás (közforgalmú gyógyszertár, gyógyszergyár vagy egyéb szakmai ipari partner) hallgatói munkaszerződést köt a hallgatóval. Az Egyetem a hallgatói munkaszerződéshez minta dokumentumot biztosít. A hallgatói munkaszerződés minta a mellékletek között megtalálható és letölthető.

3. Adatszolgáltatási kötelezettség

A gyakorlatigényes szakokon együttműködési megállapodás alapján résztvevő hallgatói munkaszerződéses foglalkoztatási jogviszonyt nem kell bejelenteni a T1041 jelű bejelentő lapon, azonban szerepeltetni kell a tárgyhavi ’08 jelű bevallásban, melyet a szakmai gyakorlóhely bérszámfejtője/könyvelője tud teljesíteni. 

 A NAV által a témában megküldött teljeskörű könyvelői tájékoztató megtalálható, letölthető a mellékletekből.

A Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara kiemelten fontosnak tartja, hogy minden szükséges információval támogassa a szakmai gyakorlóhelyeket. Ezért a várható teendőkkel kapcsolatban online szakmai fórumon nyújtunk részletes tájékoztatást, amelyet 2025. január 8-án, 14 órakor tartunk. 

 Szeretettel hívunk és várunk minden kedves partnerünket az eseményre, ahol a Magyar Gyógyszerészi Kamara, valamint a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara szakmai támogatásával igyekszünk választ adni valamennyi felmerülő kérdésre. 

Együttműködésüket és a PTE Gyógyszerésztudományi Kar hallgatóinak gyakorlati oktatásában való aktív közreműködésüket ezúton is köszönjük, bízunk abban, hogy a tájékoztató segítséget nyújt a szakmai gyakorlatra jelentkező hallgatók fogadásában

 

 

 

Dokumentumok

  • Tajekoztato_konyveloknek.pdf

    .pdf

    Letöltés
  • Hallgatoi_munkaszerzodes_minta.docx

    .doc

    Letöltés
  • A_PBKIK_szakmai_gyakorlattal_kapcsolatos_januar_8-i_eloadasanak_anyaga.pdf

    .pdf

    Letöltés