TDK témák

TDK témáink

Társtémavezető: Dr. Dombi Ágnes

Ciklodextrin gyöngypolimer vizsgálata gasztrointesztinális dekontaminációra in vitro modellben

Társtémavezető: Dr. Nagy András

Étrend kiegészítők D-vitamin tartalmát vizsgáljuk HPLC módszerrel.

Kereskedelmi forgalomban kapható termékek koffein tartalmát vizsgáljuk HPLC módszerrel. 

Társtémavezető: Prof. Dr. Helyes Zsuzsanna

A komplex regionális fájdalom szindróma a krónikus fájdalomnak egy olyan formája, melynek etiológiája és pontos patofiziológiája nem ismert. A megbetegedés kisebb sérülés hatására alakul ki elsősorban a felső-illetve alsó végtagokon, melynek hátterében az érzőideg-végződésekből felszabaduló antigének elleni túlzott immunválaszt és összetett neuro-immun interakciókat valószínűsítenek. A jelenleg rendelkezésre álló terápia mérsékelt hatással bír vagy mellékhatásai miatt hosszabb távon nem alkalmazható.  A komplex patofiziológiai mechanizmusok felderítése, kulcsmediátorok azonosítása és új gyógyszercélpontok meghatározása céljából transzlációs állatmodellekben végzett kísérletek különösen fontosak. Vizsgálatainkban a megbetegedésben szerepet játszó mechanizmusok perifériás és centrális komponenseinek analízisét végezzük, ezen belül az interleukin 1 receptorszerepét vizsgáljuk a korábban kidolgozott passzív transzfer-trauma egérmodellben.

Módszerek: ATP-alapú viabilitási esszé, proliferációs esszé, ROS mérés, receptor aktivációs vizsgálatok, qPCR

Az endometriózis ösztrogén-függő gyulladásos betegség, amely a fertilis korú nők kb. 10%-át érinti, vezető oka a krónikus kismedencei fájdalomnak és infertilitásnak. Prevalenciája magas és az életminőséget jelentősen rontja, mechanizmusa azonban nem pontosan ismert és terápiája nem megoldott. Kialakulásában és progressziójában szerepet játszó komplex szenzoros-vaszkuláris-immun interakciók és mechanizmusok felderítése új gyógyszercélpontok azonosítása céljából fontos. A munka során humán immortalizált endometriózis sejtek inváziós képességét, viabilitását, gén-és fehérje expressziós profilját vizsgáljuk in vitro módszerekkel, nem endometriózis eredetű sejtvonallal összehasonlítva.

Társtémavezető: Dr. Dombi Ágnes

Magisztrális készítmények minőségének vizsgálata

izoflurán, hepatotoxicitás

Társtémavezető: Dr. Dombi Ágnes

Dimetil-triszulfid endokannabionoid metabolizáló enzimekre gyakorolt hatásának vizsgálata

Társtémavezető: Dr. Dombi Ágnes

Dimetil-triszulfid gyökfogó és antioxidáns hatásának vizsgálata

Társtémavezető: Dr. Nagy András

A vizsgálatunk során összehasonlítjuk kérdőívek segítségével a betegek hangulatát és felmérjük a betegek mentális egészségét az SGLT2-gátlót szedő és azt nem szedő egyének között. A kutatás hozzájárul az SGLT2-gátlók lehetséges hangulatra gyakorolt hatásainak jobb megértéséhez, ami a cukorbetegség és hangulatromlás együttes fennállásával küzdő egyének számára átfogóbb kezelési megközelítésekhez vezethet.