Az angol programos hallgatókra is kiterjesztették a PTE Gyógyszerésztudományi Karán azt az országosan egyedülálló képzési programot, mely során a pécsi Közgazdaságtudományi Karral közös képzésben vértezik fel elengedhetetlen gazdasági, pénzügyi és marketing ismeretekkel a jövő gyógyszerészeit. Az angol nyelvű kurzusokat 2024/2025-ös tanév őszi szemeszterétől látogathatják a hallgatók.
Az „Üzleti ismeretek gyógyszerészhallgatóknak” program immáron fél évtizedes múlttal bír: 2019-ben indult, célja pedig olyan gazdasági részképzés nyújtása a pécsi gyógyszerészhallgatók számára, amely során a diákok elsajátítják későbbi munkájuk – például egy gyógyszertár menedzselése – során a gyógyszerészeti ismeretek mellett elengedhetetlen üzleti ismeretek és képességeket, készségeket.
Emellett komoly segítséget nyújt a közgazdasági mesterdiplomában is gondolkozó diákok részére, teljesítésével ugyanis az üzleti mesterképzésekbe való belépéshez elengedhetetlen gazdasági kreditekkel gyarapodnak.
A PTE GYTK és a PTE KTK kooperációjában futó képzés a megváltozott igényekre ad választ: a mély gyógyszerész szakmai tudás mellett egyre több gazdálkodási és menedzsment ismerettel kell rendelkeznie azoknak a fiatal gyógyszerészeknek, akik például saját vállalkozásba fognának. Ehhez szilárd gazdasági ismeretekre, pénzügyi és marketingtudásra van szükség.
A piaci szemléletű, a pécsi gyógyszerészeknek a gazdasági szférában versenyelőnyt biztosító kurzusokat indulás óta száznál több pécsi gyógyszerészhallgató teljesítette sikeresen.
Míg vannak, akik csak egy-két kurzus erejéig tekintenek bele a programba, ezek közül a legnépszerűbb az Üzleti és közgazdasági alapok című tárgy, addig akad számos lelkes gyógyszerészhallgató is, aki négy vagy öt kurzusból is eredményesen levizsgázott. Ezek közé tartozik például a számvitel, vállalati pénzügy és a pénzügyi tervezés és finanszírozási döntések.
A pécsi gyógyszerészhallgatók közül a teljes képzést elsőként dr. Kacz Kornélia Réka teljesítetette, megszerezve az üzleti mesterképzésekbe való belépés feltételét képező 30 gazdasági kreditet is. A 2024-ben végzett gyógyszerész a folytatásban be is iratkozott a pécsi Közgazdaságtudományi Karra.
Kinyitották a kurzust az angol programos hallgatóknak is
Már az elején látszott, hogy komoly létjogosultsággal bír, ezért indulását követően és a megszerzett tapasztalatokra alapozva elindult a tervezés, hogy miként lehet kinyitni a képzést az angol programos pécsi gyógyszerészhallgatók számára.
Az üzleti ismeretek a gyógyszerészet valamennyi területén nélkülözhetetlenek a napi gyakorlatban. Nem csupán a patikai, hanem a kórházi-klinikai és gyógyszeripari területen dolgozó gyógyszerészek számára is hasznos személetet és készségeket segítenek ezek a kurzusok átadni, ezáltal a hazai és nemzetközi munkaerő piacon még versenyképesebb diplomát szerezhetnek a Pécsett végzett pályakezdő gyógyszerészek.
Az angol nyelvű kurzuslista megfeleltethető a magyar nyelvű képzésével. Javasolt időtartama hét szemeszter, mind a hét félévben egy tárgyat szükséges felvenni, a tárgyak magas kreditértékű, szabadon választható kurzusok. Ugyanakkor akár rövidebb idő alatt is teljesíthető, ha egyszerre több kurzust is felvesz egy félévben a hallgató, hiszen azok nem épülnek egymásra, így jelentősen lerövidíthető a teljesítéshez szükséges idő, és nem kell attól tartani, hogy nem fér bele az időbe a gyógyszerésztanulmányok mellett.
A kurzus a 10 féléves gyógyszerészképzéssel párhuzamosan, az ajánlott előrehaladás szerint a 3-9. félévekben teljesíthető, melyből az első öt (3-7.) félévben félévente egy, a KTK által meghirdetett 6 kredites kurzust, további két (8-9.) félévben pedig a GYTK gyógyszerész-képzésének részét képező kötelező, illetve szabadon választható kurzusokat tartalmaz.
Sikeres teljesítés esetén a hallgató tanúsítványt és kreditigazolást kap a program megfelelő tárgyainak elvégzéséről. Emellett lehetőség van a hallgató kérésére a kurzusok és az azokkal hozott kreditérték befogadására is, melyek a pécsi közgáz különböző üzleti mesterszakjaira történő belépési feltételek teljesítésénél lesznek használhatók.
Fotók:
Verébi Dávid