Ünnepélyes keretek között vehették át oklevelüket július 5-én a PTE Gyógyszerésztudományi Kar és az Általános Orvostudományi kar együttműködésében 2023 szeptemberében indult „Klinikai Kutatási Menedzser” szakirányi továbbképzés szak végzettjei. Az így megszerzett tudást a humán klinikai vizsgálatok területén kamatoztathatják a posztgraduális képzést sikerrel teljesítők.
A két féléves „Klinikai Kutatási Menedzser” szakirányú továbbképzési szakot (kódja: TTOVKUA) az Oktatási Hivatal Felsőoktatási Nyilvántartási Főosztálya FNYF/349-1/2023. iktatási számmal vette nyilvántartásba. A képzést 40 fő kezdte meg és 38 fő teljesítette követelményeit, akik 2024. július 5-én ünnepélyes keretek között oklevelet vehettek át.
„Célunk az volt, egy egyetemi környezetben a humán klinikai kutatások és vizsgálatok intézményi szemléletű képzését hozzuk létre, mellyel elsősorban a klinikák, kórházak és elméleti intézetek humán erőforrásainak felkészültségét lehet fejleszteni, az akadémiai (nem szponzorált) kutatások tervezését és lefolytatását is elősegítve. Természetesen a szerzett ismeretek jól hasznosíthatók ezen vizsgálatok úgymond céges (CRO, gyártó) nézőpontból elvárt kutatási feladatok teljesítésénél is. Fontosnak tartjuk a klinikai kutatások területén dolgozó munkatársak - szakdolgozók, orvosok, gyógyszerészek - erre a szakterületre irányuló speciális képzését annak érdekében, hogy elősegítsék kórházaink, klinikáink versenyképességének javítását ezen a területen” – fogalmazott dr. Botz Lajos professzor, a PTE Klinikai Központi Gyógyszertár vezető főgyógyszerésze, a klinikai kutatási menedzser képzés szakfelelőse.
A képzést teljesítők 38 fő 34,2 százaléka rendelkezik egészségügyi felsőfokú végzettséggel (pl. ápoló, dietetikus stb.), 18,8%-uk általános orvos, 47,4%-uk pedig gyógyszerész 47,4 %. Az összesítés szerint a hallgatóság 52,6 %-a, azaz a 38 főből 20 fő a Pécsi Tudományegyetem dolgozója volt, közülük hatan a PTE Klinikai Központ munkatársai.
A 2023-2024. tanév során a hallgatók 80 óra előadást hallgattak tömbösítve, havonta egy alkalommal. A tanév során az alábbi témakörökben készítettek egyéni beadandó munkákat: angol szakmai ismeretek; egy adott betegséghez kapcsolódó humán klinikai vizsgálatok elemzése a https://clinicaltrials.gov/ weboldal segítségével; egy humán klinikai vizsgálatba delegált koordinátor feladatai; szakdolgozat témájához kapcsolódó eljárásrend (SOP) megírása; saját esetvignetta leírása és kommunikációs elemzése a klinikai kutatások területéről; teszt- és esszékérdések önálló kitöltése és megküldése a humán klinikai vizsgálatok költségvetéséhez kapcsolódóan és a humán klinikai vizsgálati készítmények kezelése a vizsgálóhelyen témakörben.
A képzés előadói a leadott óraszámok arányában 16,6 %-ban külsős, CRO-nál, gyártónál vagy hatóságnál dolgozó szakemberek, 35 %-ban a PTE Klinikai Központ munkatársai, 21,6 %-ban az ÁOK oktatói, 20 %-ban a Klinikai Vizsgálatok Koordinációs Központ munkatársai, valamint 3,3 %-ban a GYTK és 1,6 % - 1,6 %-ban az ETK és a Szentágothai János Kutatóközpont oktató-kutató munkatársai voltak.
A képzés szervezői hallgatóságtól visszajelzéseket is kértek minden képzési nap összes előadójáról 1-5-ig terjedő skálán, 5 kérdésre fókuszálva (1. Mennyire felelt meg az előadás szakmai tartalma a meghirdetett cím alapján vártnak? 2. Mennyire volt követhető az előadás? 3. Ön szerint a képzésben mennyire fontos a hallott ismeretanyag? 4. Mennyire tartja hitelesnek az előadót a választott témában? 5. Mennyire adott Önnek új ismereteket az előadás?), melynek során az előadók hitelessége átlagosan 4,92 pontot kapott.
A 2023-2024. tanévben „Klinikai Kutatási Menedzser” szakirányú továbbképzési szak végzettek névsora:
- Dr. Ashraf Amir Reza
- Dr. Balázs Orsolya
- Dr. Bodó Gabriella
- Dr. Cziger-Nemes Vanda Ágnes
- Decsi Krisztina
- Dér Mónika
- Dusikné Szommer Zsuzsanna Dalma
- Dr. Fittler András Tamás
- Földvári Dóra
- Dr. Gálosi Rita
- Dr. Gász Dóra
- Dr. Gugora Alexandra
- Hajcsár Hajnalka
- Dr. Horváth Ádám
- Dr. Horváth Hanga Réka
- Dr. Iván Melinda
- Dr. Izsa Gergely Tamás
- Dr. Kiss Boglárka
- Dr. Kocsis Máté
- Dr. Kovács Gergely
- Kovácsné Levang Szilvia
- Dr. Kráncsevics Olivér
- Lovász Andrea Katalin
- Molnár Ádám
- Dr. Molnár Andrea
- Nagyné Dr. Kiss Gyöngyi
- Dr. Nyíri Éva
- Dr. Paptamási-Nagy Gabriella
- Dr. Radzik-Bősz Dániel
- Dr. Sebestyén Dániel József
- Dr. Sipos Dávid
- Dr. Stromájer-Rácz Tímea
- Tukszár Tamás János
- Dr. Vandulek Csaba
- Dr. Vastag Balázs
- Dr. Vida Róbert György
- Dr. Vincze Szilvia
- Dr. Zagorácz Olga
Galéria:
Fotók:
Verébi Dávid