Borkóstoló 2025. tavasz

A Nemzeti Tehetség Program támogatásával újabb közösségi programon vehettünk részt 2025. március 28-án. A borkóstoló helyszínéül a Pécsi Magtár Rendezvényház szolgált, ahol a 11 résztvevő számára a Pécsi Püspökség sommelier-je mutatott be 5 bort a régió borvidékeiről. A kétféle fehérbor, egy rosé és két vörösbor kóstolását ízletes falatokat kínáló hidegtállal egészítették ki házigazdáink.

Az első bor egy villányi olaszrizling volt Lelovits Tamás pincészetéből (www.lelovits.hu). A szalmasárga színű nedű üdítő, frissítő fehérbor, közepesen intenzív citrusos, virágos illattal.

Második borunk a Pécsi Egyetemi Borbirtokról (szbki.pte.hu) származó Zenit volt. Az intenzív illatú, gyümölcsös-virágos zamatú bort a magyar nemesítésű fehérborszőlő fajta bogyóiból állították elő reduktív eljárással. A Zenit fajtát 1951-ben nemesítette Király Ferenc az Ezerjó és a Bouvier keresztezésével.

Mivel a pécsi püspök számára fontos a PTE együttműködés, a borbirtokról két bort is kóstoltunk: innen származott a málna és a szamóca zamatos jegyeit viselő rosé tétel is, amely Pinot Noir és Kékfrankos társításából származott, reduktív eljárással készült.

Az első vörösbort a szekszárdi borvidékről, Prantner Gergely pincészetéből (prantnerpince.hu) kóstoltuk. A 2022-es évjáratú Prantner Bikavér kékfrankos vörös cuvée, amit 12 hónapon át tölgyfa hordóban érleltek. A mélyvörös színű, kissé fanyar, telt zamatú szekszárdi bikavér a borvidék legkedveltebb bora, háziasítással, legalább háromféle borból készül.

A villányi Stier pincészetből (stierpince.hu) származó 2019-es, aranyérmes Cabernet Franc zárta a borkóstolót, amelyet 2 évig érleltek új fahordóban, majd 1 évig palackban. Illata fűszeres, borsos, megjelennek benne a piros bogyós gyümölcsök.

A borok bemutatásán túl a sommelier ismertette a 18. századi, megújított magtár történetét is, magyarul és angolul egyaránt, tekintettel a más országokból érkezett, angol nyelvű képzésben tanuló szakkollégistákra. Az ódon hangulatú pince kiváló hátteret biztosított a kötetlen, vidám hangulatú beszélgetéshez. Ezúton is köszönjük, hogy lehetőséget kaptunk egymás és a közeli borvidékek borainak jobb megismerésére.

A programot a NTP-SZKOLL-24-0039 – „A Cholnoky László Szakkollégium szakmai tevékenységének kiterjesztése” című pályázat támogatta.