Legyen szó személyre szabott orvoslásról, elegendő és biztonságos táplálékról vagy bolygónk vízkészletének megtisztításáról, az emberiség előtt álló legnagyobb kihívásokra nyújthat megoldást a biotechnológia. A tudományág hordozta potenciálról és a pécsi képzésről dr. Pongrácz Judit professzor, a PTE Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészeti Biotechnológia Intézetének intézetvezető professzora, a pécsi biotechnológia alapképzés szakvezetője beszélt az Index.hu-nak.
Maga a biotechnolólógia kifejezés csupán néhány évtizedes, viszont a technológia a sörfőzés, sajtkészítés, a növények nemesítése formájában több ezer évre nyúlik vissza, csupán tapasztalati úton, annak megértése nélkül használta az emberiség. A 80-as évektől komoly lökést adott a tudománynak a gének működésének megismerése, valamint az, hogy rájöttek, miként lehetséges azokat módosítani.
„A genetika terén végbement forradalomnak köszönhetően egyre több új eljárás jön létre. A biotechnológia alapja ugyanis a génmódosítás, innen indul az összes biotechnológiai levezetés. A tudományághoz pedig egyre több speciális terület kapcsolódott hozzá az évek folyamán" - fogalmazott dr. Pongrácz Judit a cikkben.
Rámutatott, a biotechnológiai eljárásokat az élet számtalan területén alkalmazzák, rengeteg fajta feladat áll az emberiség előtt, amelyek megoldásához talán épp ennek a szakterületnek az eredményei adhatják a kulcsot.
„2016-ban Japánban felfedeztek egy új baktériumfajt, amely elfogyasztja a PET-palackokat, innen szerzi be a számára szükséges szénmolekulákat. Biotechnológiai eljárásokkal rá lehet venni ezt az élőlényt, hogy többet és gyorsabban egyen, hatékonyabban semmisítse meg ezt a fajta műanyaghulladékot” emelte ki, megjegyezve, a vizek tisztítása, az olajfoltok eltüntetése is elképzelhető lehet hasonló biotechnológiai alapú megoldásokkal.
A gyógyításban és a gyógyszerészetben szintén forradalmi változásokat hozott az orvosi vagy úgynevezett „piros biotechnológia”. Az ehhez kapcsolódó tudományos kutatásokban nem csupán orvosok, hanem fizikusok, biológusok, kémikusok és gyógyszerészek dolgoznak együtt. A biotechnológia eredményeinek köszönhetően születtek és születnek az elmúlt időszakban újabb és újabb szabadalmak és eljárások az oltóanyag gyártás területén. A professzor asszony rámutatott, a A Karikó Katalin nevét világhírűvé tevő mRNS-alapú vakcina is biotechnológiai eljárásokon és kutatásokon nyugszik.
Rámutatott, a sokáig tapasztalati úton működő növény- és állatnemesítés fejlődésében is újabb áttöréseket hozhat a biotechnológia, ráadásul génmódosítás nélkül. A szövetnyomtatás is egy olyan terület, ahol jelentős szereppel bír a biotechnológia. Dr. Pongrácz Judit szerint az orvoslást alapjaiban megváltoztató eljárás tökéletesítése még folyamatban van, a jövő biotechnológusaira vár a feladat, hogy a gyógyítás minél több területén alkalmazni tudják majd a szövet- és szervnyomtatást.
A teljes anyag ide kattintva olvasható:
Számos karrierlehetőség vár a Pécsett végzett biotechnológiai szakemberekre
Fotó: